Školský poriadok
Základná škola s materskou školou
Čadca – Horelica
Školský poriadok školy
Školský poriadok ZŠ
Úlohou školského poriadku je racionálne rozdelenie úloh, správne využívanie pracovného času a predchádzanie školským a pracovným úrazom.
Dodržiavanie školského poriadku utvára dobré predpoklady na chod školy a jej bezpečnosť. Preto sú všetci zamestnanci a žiaci školy povinní tento vnútorný poriadok dodržiavať.
Riaditeľ školy dňom 28.8.2009 vydáva tento školský poriadok školy, zároveň ruší školský poriadok školy zo dňa 1.9.2006. Školský poriadok ZŠ obsahuje osobitnú časť pre školský pozemok, školský klub detí, odbornú učebňu, gymnastickú učebňu a školskú jedáleň.
Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy. Rozvrh hodín je v každej triede podpísaný triednym učiteľom a riaditeľom školy. Začiatok vyučovania je o 7.55 hod. Vyučovacia jednotka trvá 45 minút, začína a končí zvonením. Prestávky medzi vyučovacími hodinami sú 5, 10 a 15-minútové, veľká prestávka nasleduje po tretej vyučovacej hodine a trvá 15 minút.
Časové rozdelenie dňa:
07.30 - 07.45 hod.
príchod do školy
07.55 - 08.40 hod.
1. vyučovacia hodina
08.45 - 09.30 hod.
2. vyučovacia hodina
09.40 - 10.25 hod.
3. vyučovacia hodina
10.40 - 11.25 hod.
4. vyučovacia hodina
11.35 - 12.20 hod.
5. vyučovacia hodina
12.30 - 13.15 hod.
6. vyučovacia hodina
13.45 - 14.30 hod.
7. vyučovacia hodina
Článok I.
Práva žiakov
- Žiak má právo navštevovať 2 nepovinné predmety, ak sú otvorené, resp. záujmové útvary.
- Žiaci 1. stupňa majú právo navštevovať školský klub detí (ŠKD).
- Žiak školy môže byť členom spoločenských organizácií, ak členstvo táto organizácia žiakom dovoľuje. Žiak môže navštevovať jazykovú školu, CVČ, osvetové zariadenie, alebo môže pracovať v športových oddieloch.
- Žiak má právo na zapožičanie učebníc (okrem 1. ročníka ZŠ, ktoré sa stávajú osobným vlastníctvom žiaka) a tieto nepoškodené po ročnom užívaní vráti škole.
- Žiaci školy majú právo stravovať sa v školskej výdajni jedál.
- Žiak má právo na jemu zrozumiteľný výklad učiva.
- Žiak má právo k danému učivu položiť akúkoľvek otázku a dostať na ňu odpoveď.
- Žiak má právo na objektívne hodnotenie.
- Žiak má právo na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľa i spolužiakov.
- Na ochranu zdravia a bezpečnosť pri výchovno-vzdelávacom procese.
- Žiak so ŠVVP má právo na výchovu a vzdelávanie a na také podmienky, ktoré zodpovedajú jeho potrebám.
- Na dodržiavanie základných psycho-hygienických noriem vo výchovno-vzdelávacom procese (najviac 2 písomné práce trvajúce viac ako 20 minút; najviac 2 ústne známkované odpovede).
- Žiak má právo v primeranom čase, priestore a primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor na čokoľvek.
- Ospravedlniť svoju nepripravenosť na vyučovaciu hodinu pred jej začiatkom zo závažného dôvodu.
- Žiak má právo na začiatku školského roku si vybrať, s kým chce sedieť. Spoločne s triednym učiteľom každá trieda si vytvorí zasadací poriadok, ktorý sa stáva pre žiakov záväzným. Zasadací poriadok na vyučovacej hodine je možné zmeniť len so súhlasom vyučujúceho.
- Žiak má právo na prestávku, ako ju stanovuje vnútorný poriadok školy.
- Žiak má právo zvoliť si náplň prestávok, pokiaľ zachováva pravidlá bezpečnosti a neruší ostatných. Proti pravidlám bezpečnosti sa na veľkej prestávke považuje zákaz loptových hier, návšteva cudzích osôb a iné hry, ktoré zakáže dozorkonajúci učiteľ.
Článok II.
Povinnosti žiakov
I . Dochádzka žiakov do školy
- Žiak je povinný dochádzať na vyučovanie a ostatné podujatia organizované školou, pravidelne a dochvíľne.
- Vyučovanie a podujatia školy môže žiak vymeškať pre chorobu, vážnu udalosť v rodine, pre veľmi nepriaznivé počasie a nepredvídané dopravné pomery.
- Ak žiak chýba na vyučovaní z vopred známych dôvodov, je povinný oznámiť to včas triednemu učiteľovi.
- Z určitých závažných dôvodov môže zákonný zástupca žiaka požiadať o uvoľnenie z vyučovania - z jednej hodiny uvoľňuje príslušný vyučujúci, z jedného dňa triedny učiteľ, z dvoch a viac dní riaditeľ školy po predložení žiadosti.
- Ak žiak ostane doma pre nepredvídanú príčinu, rodičia sú povinní oznámiť bez zbytečného odkladu triednemu učiteľovi príčinu neprítomnosti.
- Každú neúčasť na vyučovaní je žiak povinný ospravedlniť hodnoverným dokladom alebo písomným ospravedlnením rodiča, resp. zákonného zástupcu žiaka, lekára.
- Účasť na vyučovaní nepovinných predmetov je pre zapísaných žiakov je povinná.
II. Príchod žiakov do školy
- Žiaci na vyučovanie prichádzajú od 7,30 hod., aby 5 minút pred začatím prvej vyučovacej hodiny boli na svojom mieste s pripravenými učebnými pomôckami. Na popoludňajšie vyučovacie hodiny a záujmovú činnosť prichádzajú žiaci 5 minút pred začiatkom vyučovania (činnosti). Do budovy vstupujú so súhlasom dozorkonajúceho učiteľa. Po ukončení vyučovania ich vyučujúci odprevadí do šatne, po prezutí ich vyvedie zo školskej budovy.
- Budova školy sa ráno uzavrie o 8:00 hod. Žiaci, ktorí prídu po tomto termíne, budú do školskej budovy vpustení dozorkonajúcim učiteľom cez prestávky medzi vyučovacími hodinami.
- Do školskej budovy žiaci vchádzajú výlučne hlavným vchodom.
- Žiaci, ktorí prídu do školy skôr, ako je stanovený začiatok vyučovania, nesmú sa zdržiavať v budove ani v areáli školy, ojedinelé prípady rieši na písomnú žiadosť rodiča riaditeľ školy.
- Žiak si pred vstupom do budovy školy dôkladne očistí obuv, preobuje sa do zdravotne nezávadných prezúvok, uloží si topánky do triednej skrinky v prezuvárni a odloží vrchný odev na vešiakovú stenu v hlavnej chodbe budovy školy.
- Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené v areáli školy sa zdržiavať mimo pedagogického dozoru určeného riaditeľom školy.
III. Správanie sa žiakov na vyučovaní
- Žiak dochádza na vyučovanie a všetky školské podujatia načas, riadne pripravený, so všetkými učebnicami a školskými potrebami, ktoré podľa rozvrhu potrebuje na vyučovanie. Veci potrebné na hodinu si žiak pripraví cez prestávku, ostatné veci má v aktovke.
- Žiak má triednym učiteľom určené miesto podľa zasadacieho poriadku, ktoré nesmie v priebehu vyučovania svojvoľne meniť. V odborných učebniach a dielňach určuje žiakovi miesto príslušný vyučujúci.
- Po prvom zazvonení je každý žiak na svojom mieste a v tichosti očakáva príchod vyučujúceho.
- Žiak na vyučovaní sedí slušne, pozorne, sleduje učiteľov výklad i odpovede spolužiakov, aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje.
- Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
- Ak sa žiak na vyučovanie nepripraví, alebo nemá domácu úlohu, ospravedlní sa vyučujúcemu na začiatku hodiny, pričom uvedie dôvod svojej nepripravenosti. Domáce úlohy žiaci vypracovávajú doma a neodpisujú ich v škole. Ak žiak chýba na vyučovaní, je povinný si zameškané učivo čo najskôr doplniť.
- Ak chýba jeden vyučovací deň, musí si nasledujúci deň zameškané učivo dobrať. Zároveň sa v tento deň môže vyučujúcim na hodinách ospravedlniť. Ak chýba dva a viac dní, musí si do troch dní, ako opätovne prišiel do školy, učivo dobrať a po tieto dni sa môže aj na hodinách ospravedniť. To však neznamená, že nemôže byť preskúšaný z učiva, ktoré už má ovládať.
- Žiak má povinnosť osvojovať si zásady vlastenectva, humanity, demokracie a správať sa podľa nich, byť disciplinovaný, plniť pokyny pedagogických a ostatných zamestnancov školy a správať sa v škole i mimo nej, tak, aby robili česť sebe i škole.
- Žiak ihneď oznámi príslušnému vyučujúcemu každý aj drobný úraz alebo zdravotný problém. Zvlášť ohľaduplne sa správa k telesne postihnutým spolužiakom a byť im vždy nápomocný, ak to potrebujú.
- Žiak môže opustiť triedu, cvičisko alebo pracovné miesto len so súhlasom vyučujúceho alebo triedneho učiteľa.
- Žiak udržuje svoje miesto a okolie v čistote a poriadku.
- Manipulovať s oblokmi, žalúziami, svetelnými vypínačmi a didaktickou technikou umiestnenou v učebniach môžu žiaci len so súhlasom učiteľa.
- Na vyučovaní, počas prestávok i v mimo vyučovacom čase je zakázaná akákoľvek forma šikanovania spolužiaka alebo skupiny spolužiakov akýmkoľvek spôsobom, t.j. fyzicky, slovne, zastrašovaním, krádežou, a poškodzovaním vecí, manipulatívne, zosmiešňujúcimi a ponižujúcimi príkazmi.
- Nie je dovolené vykláňať sa z oblokov a vyhadzovať von papiere, odpadky a akékoľvek predmety.
- Žiak do školy nenosí predmety, ktoré na vyučovaní nepotrebuje. Ak vyučujúci takýto predmet zistí, žiakovi ho odoberie a vráti rodičom. Cenné veci a väčšie sumy peňazí nosí žiak do školy na vlastnú zodpovednosť. Pri ich odcudzení škola nemusí robiť žiadne opatrenia.
- Z dôvodu zamedzenia krádeží sa zakazuje v škole, na školských akciách, mať žiakom pri sebe mobilný telefón, MP3.
- Žiakom sa zakazuje: sadať na parapetné dosky, nosiť v budove nebezpečnú obuv (šľapky, dreváky, topánky na vysokom opätku), opúšťať počas vyučovania školskú budovu, dlho sa zdržiavať na WC, behať a ohrozovať spolužiakov, fajčiť a používať alkohol a narkotiká, hrať o peniaze, kĺzať sa po chodbách, spúšťať sa a nakláňať sa nad zábradlím.
- Keď do triedy vstúpi dospelá osoba, žiaci sa pozdravia vstaním a sadnú si na pokyn učiteľa. Pri jej odchode z triedy taktiež pozdravia vstaním. Na hodinách telesnej výchovy, pracovného vyučovania, výtvarnej výchovy a počas písania kontrolných prác sa žiaci nezdravia.
- Všetky písomnosti a potvrdenia si žiaci výlučne vybavujú prostredníctvom triedneho učiteľa.
- Na školských vychádzkach, exkurziách, výletoch, lyžiarskom a plaveckom výcviku dodržiavajú pokyny vedúceho učiteľa a ostatných pedagogických pracovníkov. Dodržiavajú určené termíny miesta a času sústredenia.
- Na škole sa stanovujú tieto opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog:
- vstup do budovy cudzím osobám sa zakazuje. Je možný so súhlasom vedenia školy iba po predchádzajúcom telefonickom dohovore,
- učitelia, pracovníci školy sú povinní sledovať podozrivé správanie žiakov, či nešíria drogy alebo iné omamné látky,
- v prípade podozrenia situáciu riešia v úzkej spolupráci s vedením školy,
- ak niektorý žiak je pod vplyvom omamných látok, v spolupráci s vedením školy kontaktujú zákonného zástupcu žiaka.
- Žiakom sa prikazuje:
- zúčastňovať sa školení a poučení uskutočňovaných školou,
- dodržiavať predpisy a pokyny BOZ, s ktorými boli riadne a preukázateľne oboznámení,
- oznamovať triednemu učiteľovi všetky závady a nedostatky, ktoré ohrozujú bezpečnosť, používať predpísané ochranné pracovné prostriedky,
- do zborovní, telocviční, dielní a odborných učební môžu žiaci vstupovať iba v sprievode vyučujúceho !!!
- Žiak pred začiatkom vyučovania odovzdá svoj mobilný telefón triednemu učiteľovi. Je zakázané používať mobilný telefón, smarthodinky, MP3 na vyučovaní. Telefón bude uschovaný v zborovni na mieste na tom určenom a bude im vrátený po skončení vyučovania. V prípade porušenia tohto ustanovenia im bude telefón vrátený na konci školského roka alebo po osobnom rozhovore s rodičom žiaka.
- Žiaci 1. a 2. stupňa ZŠ môžu využívať preliezky len na hodinách TEV pod priamym pedagogickým dozorom. Žiaci ŠKD môžu využívať preliezky v popoludňajších hodinách pod dozorom vychovávateliek.
- Žiaci 2. stupňa ZŠ nesmú používať šmýkačku. Žiaci ŠKD môžu využívať šmýkačku v popoludňajších hodinách pod dozorom vychovávateliek.
IV. Správanie sa žiakov cez prestávky - prechod do učební
- Počas malých prestávok zostávajú žiaci vo svojich triedach, pripravujú sa na nasledujúcu hodinu. Dvere do triedy majú dokorán otvorené. Žiakom je dovolené krokom prejsť do inej triedy so súhlasom dozorkonajúceho učiteľa za účelom požičania pomôcok.
- Po tretej vyučovacej hodine si žiaci nechajú osobné veci v triede a odchádzajú na veľkú prestávku na školský dvor, ktorý nesmú svojvoľne opustiť. V prípade nepriaznivého počasia sa všetci (!) prechádzajú po chodbách školy. Do tried postupne odchádzajú podľa pokynov dozorkonajúceho učiteľa.
- Papiere a rôzne odpadky odhadzujú žiaci do košov, je zakázané rozhadzovať odpadky po chodbách, záchodoch, hádzať do záchodových mís, pisoárov a umývadiel.
- Presun žiakov z triedy do triedy, do odbornej učebne (telocvične, dielne) zabezpečujú žiaci samostatne pod dozorom dozorkonajúcich učiteľov.
- Presun žiaka na krúžky, nepovinné predmety je samostatný, v zodpovednosti vedúcich zájmových útvarov a zákonných zástupcov. Na nepovinný predmet, záujmový útvar žiaci čakajú na vyučujúceho pred hlavným vchodom, resp. na vopred dohodnutom mieste.
V. Odchod žiakov zo školy
- Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si každý žiak uloží svoje veci do aktovky, očistí si svoje pracovné miesto a okolie od papierov a iných nečistôt a vyloží stoličku na lavicu.
- Na pokyn učiteľa žiaci opustia triedu. Žiaci sa na chodbe zoradia a pod vedením učiteľa odídu do prezuvárne. Tam sa žiaci preobujú, oblečú a pod dozorom vyučujúceho opustia školskú budovu.
- Žiak je povinný opustiť školský areál. Škola nenesie zodpovednosť za žiaka, ktorý porušil toto nariadenie.
- Za žiakov navštevujúcich ŠKD preberá plnú zodpovednosť vychovávateľka, ktorá si žiakov preberie po poslednej vyučovacej hodine od vyučujúceho. Odovzdaním končí zodpovednosť učiteľa za žiaka.
VI. Starostlivosť o školské zariadenia, školské potreby, o prostredie učební, chodieb a školského dvora
- Žiak je povinný šetriť školskú budovu, všetko vonkajšie a vnútorné zariadenie.
- Ak úmyselne alebo z nedbalosti poškodí učebnice, učebné pomôcky alebo iný školský majetok, jeho rodičia alebo zákonný zástupca sú povinní túto škodu nahradiť v plnej hodnote (Školský zákon § 144, odstavec 7, písmeno e). Ak sa nezistí vinník, vzniknutú škodu nahradí celý kolektív triedy.
- Každý žiak je povinný mať učebnice a zošity riadne zabalené. Ak žiak v priebehu školského roka poškodí učebnicu, musí poškodenie uhradiť. Ak učebnicu stratí, musí ju zaplatiť ako novú.
- Ak žiak prechádza z jednej školy na druhú, učebnice si ponechá a odovzdá ich na tej škole, kde končí školský rok.
- Pedagogická dokumentácia (klasifikačný záznam, triedna kniha) sú pre účely vyučujúceho. Nie je preto prípustné s ňou akokoľvek manipulovať ( poškodzovať, listovať, dopisovať, schovávať,...).
- Kolektívy tried sa v triedach starajú o estetickú úpravu učebne a sústavnú kontrolu stavu žiackeho nábytku (stoličky, stoly) a ostatného inventáru triedy.
- Poškodenie majetku v správe školy rieši triedny učiteľ so zákonným zástupcom, ktorý je povinný škodu nahradiť.
VII. Starostlivosť o zovňajšok a zdravie
- Žiak chodí do školy čisto a primerane veku oblečený. Prezúva sa do zdravotne vyhovujúcich prezúvok.
- Na hodiny výtvarnej výchovy, pracovnej výchovy a telesnej výchovy si nosí vhodný pracovný a športový úbor.
- Lekárske, stomatologické prehliadky, očkovania sa uskutočňujú po dohovore lekára s RŠ (ZRŠ). Žiaci sa ich zúčastnia v doprovode rodiča, samostatne v čase vyučovania len s písomným súhlasom rodiča.
- Fajčenie a používanie zdraviu škodlivých omamných látok je prísne zakázané!
- Šírenie legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí je prísne zakázané!
- k žiak ochorie alebo sa zdržuje v prítomnosti osôb, ktoré ochoreli na prenosnú chorobu, oznámi túto skutočnosť ihneď zákonný zástupca riaditeľke školy.
- V prípade, že sa žiak necíti zdravotne v poriadku počas vyučovania, ohlási to ihneď vyučujúcemu.
VIII. Správanie sa žiakov mimo školy
- Na školských výletoch a akciách mimo školy sa žiaci správajú spôsobom, ktorým robia česť našej škole.
- Žiaci sú povinní slušne sa správať aj v mimovyučovacom čase, počas voľných dní a školských prázdnin.
- Žiak je zdvorilý voči dospelým osobám, najmä chorým ľudom a ženám.
- Chránia si svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov, dbajú o bezpečnosť na ulici a dodržujú dopravné predpisy.
- Žiaci základnej školy navštevujú podujatia vhodné pre mládež do 15 rokov. Vo večerných hodinách sa na verejných, kultúrnych, športových a spoločenských podujatiach zúčastňujú iba v doprovode rodičov alebo inej dospelej osoby.
- Používanie akýchkoľvek drog, omamných látok, liehových nápojov a fajčenie je i v mimovyučovacom čase zakázané!!!
Článok III.
Opravné a komisionálne skúšky
-
- Žiakovi 5.-9. ročníka, ktorý má na konci druhého polroka nedostatočný prospech najviac z dvoch predmetov, môže so súhlasom riaditeľa školy vykonať z týchto predmetov opravnú skúšku.
- Opravné skúšky sa konajú posledný týždeň hlavných prázdnin. Termín určí riaditeľ školy. Ak žiak zo závažných dôvodov nemôže prísť na opravné skúšky, riaditeľ školy umožní vykonať opravné skúšky najneskôr do 15. septembra. Do toho času žiak navštevuje podmienečne najbližší vyšší ročník.
- Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú skúšku, klasifikuje sa z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal robiť opravnú skúšku stupňom nedostatočný.
- Komisionálne skúšky vykonáva žiak v týchto prípadoch:
- ak je skúšaný v náhradnom termíne,
- keď koná opravné skúšky,
- ak sa preskúšanie koná na podnet riaditeľa školy,
- ak má zákonný zástupca žiaka pochybnosti o správnosti klasifikácie v jednotlivých predmetoch na konci prvého a druhého polroka, môže požiadať o preskúšanie do 3 dní odo dňa, keď bolo žiakovi vydané vysvedčenie,
- ak je oslobodený od povinnosti dochádzať do školy,
- pri individuálnom vzdelávaní (podľa § 24 školského zákona),
- v prípade, že plní povinnú školskú dochádzku v zahraničí.
- Komisia pre komisionálne skúšky je trojčlenná. Skladá sa z predsedu, ktorým je spravidla riaditeľ alebo ním poverený učiteľ, skúšajúceho učiteľa, ktorým je spravidla učiteľ vyučujúci žiaka príslušný predmet a prísediaceho , ktorý má aprobáciu pre daný alebo príbuzný predmet. Výsledok komisionálnej skúšky vyhlási predseda komisie v deň konania skúšky. Tento výsledok je pre klasifikáciu žiaka konečný.
Článok IV.
Základné práva a povinnosti rodičov
I. Práva rodiča (zákonného zástupcu žiaka)
Rodič (zákonný zástupca) žiaka má právo:
-
- oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy, školského zariadenia a so školským poriadkom,
- byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
- po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy zúčastniť sa na výchovno-vzdelávacom procese,
- vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy, školského zariadenia prostredníctvom Rodičovskej rady alebo Rady školy,
- byť prítomný po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa,
- aby sa informácie a vedomosti vo výchovno-vzdelávacom procese poskytovali jeho dieťaťa v súlade s princípmi a cieľmi školského zákona.
II. Povinnosti rodiča (zákonného zástupcu žiaka)
- Rodičom a iným osobám nie je dovolené vstupovať počas vyučovania do priestorov školy a vyrušovať učiteľa na vyučovacej hodine, pokiaľ tak nebude prípadne vopred dohodnuté a povolené riaditeľom školy, alebo jeho zástupcom.
- Rodič je povinný vytvoriť vhodné a primerané podmienky na prípravu na vyučovanie v škole a na plnenie si školských povinností.
- Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom.
- Dbať na kultúrne a sociálne zázemie svojho dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
- Informovať školu, školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
- Nahradiť škodu, ktorú jeho dieťa úmyselne zavinilo.
- Dbať o to, aby jeho dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa školského zákona. Dôvody neprítomnosti doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom.
- Rodič je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť škole príčinu neprítomnosti žiaka. Ak neprítomnosť žiaka na vyučovaní trvá najviac tri dni, ospravedlniť ju môže zákonný zástupca. Ak je neprítomnosť žiaka na vyučovaní dlhšia ako tri po sebe idúce dni, predloží potvrdenie od lekára.
- Rodič má plnú zodpovednosť za svoje dieťa v čase mimo vyučovania.
III. Spolupráca školy a rodiny
- Rodičia, zákonní zástupcovia žiakov, bývalí žiaci školy, ostatní občania sa dobrovoľne združujú v Rade rodičov školy. Rada rodičov je významnou formou aktívnej účasti občanov, rodičov, na riešení otázok výchovy detí a mládeže a na riadení školy a výchovných zariadení.
- Rada rodičov nezasahuje do výchovno-vzdelávacieho procesu školy, ale pomáha vytvárať podmienky pre jeho priaznivý priebeh a podporuje ho.
- Škola priebežne informuje rodičov o správaní a prospechu žiaka. Jedným z prostriedkov je žiacka knižka (ŽK). Do ŽK sa vpisujú iba dôležité oznamy. Na tento účel budú slúžiť aj konzultačné hodiny.
- Učiteľ oznamuje rodičom nielen nepriaznivé správy o ich deťoch, ale aj kladné hodnotenia a pochvaly. Forma zápisu v ŽK musí byť premyslená a taktná.
- Pred zápisom do žiackej knižky učiteľ vždy zváži, či v danom prípade nie je vhodnejší spôsob styku s rodičmi - napr. rozhovor po triednej schôdzke, list rodičom, pozvanie rodičov do školy, návšteva v rodine.
- Ak majú rodičia pochybnosti o správnosti klasifikácie, môžu do troch dní odo dňa, kedy sa dozvedeli výslednú známku, požiadať riaditeľa školy, aby bol žiak preskúšaný pred stanovenou komisiou.
IV. Styk zákonných zástupcov žiaka s vedením školy, triednym a ostatnými učiteľmi
- Styk zákonného zástupcu žiaka s riaditeľstvom školy a s učiteľmi je možný iba po skončení vyučovania. Vo výnimočných prípadoch cez prestávky alebo na pozvanie učiteľom v určený čas.
Článok V.
Stravovanie v školskej výdajni jedál
-
- Žiaci sú povinní zaplatiť stravné lístky v termíne stanovenom vedúcou školskej jedálne. V prípade, že niekto nezaplatí včas, nemá nárok na obed.
- Správanie žiakov v školskej výdajni jedál usmerňuje vnútorný poriadok školskej výdajne a dozorkonajúci učiteľ.
- V prípade nevhodného správania sa v školskej výdajni môže byť žiak zo školskej výdajne vykázaný do priestorov chodby a odstravovaný ako posledný, resp. podľa rozhodnutia dozorkonajúceho učiteľa.
- V školskej výdajne je zakázané zdržiavať sa žiakom, ktorí sa nestravujú. Výnimku povoľuje dozorkonajúci učiteľ.
Článok VI.
Triedna samospráva žiakov
- Žiacky kolektív triedy so súhlasom triedneho učiteľa volí žiacku samosprávu, ktorú tvoria predseda a ďalší členovia (podľa odporúčania triedneho učiteľa). Predseda zastupuje triedu, dbá o poriadok, správanie spolužiakov a o inventár triedy, predkladá požiadavky triednemu učiteľovi a ostatným vyučujúcim. Povinnosti ďalších členov určuje triedny učiteľ. Triedna žiacka samospráva je pomocný orgán triedneho učiteľa.
- Týždenníkov určuje triedny učiteľ, sú dvaja a zapisuje ich do triednej knihy. Ich povinnosti sú najmä:
- pred vyučovaním zotrú tabuľu, pripravia kriedu / fixky a ostatné potreby,
- na každej vyučovacej hodine na požiadanie vyučujúceho hlásia neprítomných,
- oznámia po 5 minútach riaditeľke školy alebo zástupkyni riaditeľky školy neprítomnosť učiteľa na vyučovacej hodine,
- dbajú, aby na každej hodine bola triedna kniha a v nej zapísané učivo,
- cez prestávky vetrajú triedu,
- po skončení vyučovania zotrú tabuľu, uložia pomôcky, zatvoria obloky, prekontrolujú uzáver vody,
- dbajú o estetické prostredie triedy, vrátane starostlivosti o kvety.
Článok VII.
Výchovné opatrenia a odmeny
- Výchovné opatrenia a odmeny sa udeľujú podľa metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ a podľa školských vnútorných pokynov schválených na pedagogickej rade vždy na začiatku nového školského roka.
- Žiak má povinnosť predložiť na vyzvanie učiteľa žiacku knižku, ktorú má počas vyučovacej hodiny pripravenú v lavici.
- Žiakovi, ktorý nepredloží ŽK, vyučujúci urobí záznam do triednej dokumentácie. Tieto zápisy sa pred každou klasifikačnou poradou (tj. každý štvrťrok) spočítajú a na základe toho mu bude udelené:
záznam v triednej dokumentácii:
- 3 – 6 - krát - napomenutie triednym učiteľom
- 7 – 10 - krát - pokarhanie triednym učiteľom
- 11 – 15 - krát - pokarhanie riaditeľom školy
- 16 – krát a viac - znížená známka zo správania 2. stupňa
- Ak žiak žiacku knižku nepredloží z akéhokoľvek dôvodu, je povinný v nasledujúci deň predložiť bez vyzvania ŽK učiteľovi k zápisu známky, prípadne poznámky. Nerešpektovanie sa považuje za porušenie školského poriadku.
- Triedny učiteľ 1x za mesiac vykoná kontrolu ŽK - dopíše známky a poznámky podľa KZ, skontroluje podpísanie ŽK rodičmi. V prípade dlhodobého nezáujmu zo strany rodičov, ktoré sa prejavuje nepodpisovaním ŽK, ich predvolá do školy.
- Za neospravedlnené hodiny:
- 1 hodina - napomenutie od triedneho učiteľa
- 2 - 3 hodín - pokarhanie od triedneho učiteľa
- 4 - 9 hodín - pokarhanie riaditeľom školy, predvolanie rodičov na pohovor
- 10 - 25 hodín - 2 zo správania
- 26 - 50 hodín - 3 zo správania
- nad 50 hodín - 4 zo správania
Pri počte nad 15 neospr. hodín (v jednom mesiaci) oznámi túto skutočnosť triedny učiteľ spolu s vedením školy príslušným štátym a samosprávnym orgánom a inštitúciám k šetreniu.
- Ospravedlnenia od rodičov - možno najviac 3 po sebe nasledujúce vyučovacie dni. Ak je neprítomnosť dieťaťa dlhšia ako 3 po sebe nasledujúce dni, musí žiak (zákonný zástupca) predložiť potvrdenie od lekára, inak sú hodiny neospravedlnené:
- za neskorý príchod na vyučovanie 3x - 1 neospravedlnená hodina,
- za neskorý príchod na vyučovanie, ak čas prevýši 15 minút, hodina sa počíta ako neospravedlnená (môže byť ospravedlnená rodičmi, ak sa ešte nedosiahol počet 25 hod)
- Zápisy v klasifikačnom zázname: nemá domácu úlohu, pomôcky na hodinu, cez vyučovanie alebo prestávky vyrušuje, porušuje školský poriadok, odvráva, je drzý, ubližuje iným žiakom a pod.- vyučujúci urobí zápis do triednej dokumentácie. Tieto zápisy sa pred každou klasifikačnou poradou (t.j. každý štvrťrok) spočítajú a na základe toho mu bude udelené:
1- 3 - napomenutie triednym učiteľom
4- 6 - pokarhanie triednym učiteľom
7- 9 - pokarhanie riaditeľom školy
10-11 – znížená známka zo správania 2. stupňa
12-13 – znížená známka zo správania 3. stupňa
nad 13 – zhoršená známka zo správania 4. stupňa
Ak žiak neporuší v ďalšom štvrťroku zásady vnútorného poriadku školy, bude mu v rámci polročnej súhrnnej klasifikácie udelená znížená známka zo správania podľa uznesenia štvrťročnej pedagogickej rady.
Ak žiak porušuje naďalej zásady vnútorného poriadku školy, v ďalšom štvrťroku v rámci súhrnnej polročnej klasifikácie môže byť žiakovi udelená znížená známka zo správania podľa polročného počtu záznamov o porušení noriem vnútorného poriadku školy.
- Okamžité riaditeľské pokarhanie dostane žiak za: - úmyselné poškodenie zdravia spolužiaka, - šikanovanie spolužiaka, - vulgárne vyjadrovanie, - úmyselné poškodenie majetku školy, - krádež vecí v škole, - fajčenie, pitie alkoholu a užívanie narkotík v priestoroch školy, - použitie mobilného telefónu na vyučovacej hodine, - alebo iný dôvod určený pg. radou. *
- Okamžité udelenie zníženej známky zo správania dostane žiak za:
- úmyselné poškodenie zdravia spolužiaka,
- správanie sa žiakov mimo školského vyučovania - na podujatiach mimo školy, najmä pri reprezentácii školy sa správajú slušne, disciplinovane. Žiaci sa nesmú zdržiavať vo večerných hodinách v reštauračných zariadeniach, herniach, rušiť verejný poriadok v každom čase (Školský zákon 245/08 § 144 ods.7 písm. b),
- šikanovanie spolužiaka,
- krádež vecí v škole,
- fajčenie, pitie alkoholu, užívanie narkotík v priestoroch školy. *
Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie spolužiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy okamžite bezodkladne privolá zákonného zástupcu, zdravotnú pomoc, policajný zbor. Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy písomný záznam ( § 58 ods. 3 a 4 školského zákona).
- Odmeny a ocenenia:
Individuálna ústna pochvala učiteľom
Pochvala triednym učiteľom:
- za výborný prospech a vzorné správanie
- za reprezentáciu triedy a školy v súťažiach (úspešný riešiteľ v školských alebo obvodových kolách súťaží)
- za pomoc triednemu učiteľovi, príp. iným vyučujúcim a za korektné vzťahy medzi spolužiakmi
Pochvala riaditeľom školy:
- za výborný prospech a vzorné správanie /(priemer známok 1,00)
- za reprezentáciu školy (úspešný riešiteľ v okresných , regionálnych a vyšších kolách súťaží)
- za záslužný alebo statočný čin
Udelenie vecnej odmeny:
- na konci školského roka za vzornú reprezentáciu školy
- v bodoch 9 a 10 sa posudzuje miera závažnosti porušenia vnútorného poriadku školy – prerokovanie na pedagogickej rade
Článok VIII.
Školský klub detí
1. Žiak je do ŠKD prijatý na základe písomnej žiadosti rodiča, po vyplnení zápisného lístka a po uhradení stanoveného poplatku (4,97 € mesačne za jedného žiaka – VZN mesta Čadca č. 78/2008).
2. Činnosť ŠKD:
Odpočinková časť – 11.30 hod. – 11.50 hod.
Rekreačná činnosť – 11.50 hod. – 12.30 hod.
Záujmová činnosť – 11.50 hod. – 12.30 hod.
Obed – 12.30 hod. – 13.00 hod.
Pobyt vonku – 13.00 hod. – 13.50 hod.
Príprava na vyučovanie – 13.50 hod. – 14.30 hod.
Pobyt vonku – 14.30 hod. – 15.30 hod.
Záujmová činnosť – 15.30 hod.– 16.30 hod.
Odchod detí zo ŠKD – 16.30 hod.
3. Ak má žiak odísť z ŠKD v iný čas ako je uvedený na zápisnom lístku, musia to rodičia oznámiť vychovávateľke písomne na osobitnom lístočku, alebo poslať po žiaka osobu, ktorá má písomné poverenie od rodičov.
4. Prevádzka ŠKD je zabezpečená, ak je záväzne prihlásených min. 15 žiakov.
Článok IX.
Organizácia vyučovania
-
- Vyučovanie začína o 7:55 hod.
- Rozvrh hodín, plán dozorov učiteľov, sa nachádza v zborovni a v riaditeľni školy, vyučujúci sú povinní dodržiavať ich.
- Škola má schválený „Plán zasadnutí pedagogickej rady“ na každý školský rok a tvorí prílohu k dokumentácii školy.
- Cvičenia na ochranu človeka a prírody škola zabezpečuje podľa samostatných plánov (branné cvičenia, plavecký výcvik, lyžiarsky výcvik a pod.).
- Ostatná organizácia školského roka je zabezpečovaná podľa Ped.-organ. pokynov MŠ SR.
- Oddychový poldeň - streda - nezadávajú sa žiakom písomné domáce úlohy.
Článok X.
Záverečné ustanovenia
1. Zmeny a doplnky vnútorného poriadku školy schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní na pedagogickej rade, pracovných poradách, po pripomienkovaní v Rade rodičov.
2. Triedni učitelia sú povinní oboznámiť s „Vnútorným poriadkom školy“ žiakov triedy (je potrebné viesť evidenciu s podpisom žiakov), ako aj ich rodičov.
3. Vnútorný poriadok školy nadobúda účinnosť dňom 28.8.2009, týmto dňom sa ruší „Vnútorný poriadok školy“ z 1.9.2006 v znení neskorších doplnkov.
V Čadci - Horelici dňa 27.8.2009
Mgr. Terézia Bulejová
riaditeľka školy
DODATOK Č.1
Prevencia a riešenie šikanovania na škole
Charakteristika šikanovania
Šikanovaním je akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, ich ohrozovanie alebo zastrašovanie.
Ide o cielené a opakované použitie násilia voči žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa nevedia alebo nemôžu brániť. Šikanovanie môže zanechať následky na psychickom a fyzickom zdraví.
Znaky šikanovania
- úmysel bezprostredne smerujúci k fyzickému alebo psychickému ublíženiu druhému,
- agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov,
- opakované útoky,
- nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou.
Prejavy šikanovania
- fyzické útoky,
- urážlivé prezývky,
- nadávky,
- posmech,
- tvrdé príkazy vykonať určitú vec proti svojej vôli,
- odcudzenie veci,
- prehliadanie a ignorovanie obete.
Z hľadiska priestupkového zákona môže šikanovanie napĺňať skutkovú podstatu priestupkov (proti občianskemu spolunažívaniu, proti majetku).
Z hľadiska trestného zákona môže šikanovanie naplniť skutkovú podstatu trestného činu
(prečin alebo zločin – ohováranie, nebezpečné vyhrážanie, ublíženie na zdraví, obmedzovanie osobnej slobody, nátlak, vydieranie, lúpež, krádež, poškodzovanie cudzej veci, neoprávnené užívanie cudzej veci).
Páchateľom trestného činu je ten, kto trestný čin spáchal sám. Za spolupáchateľstvo trestného činu sa považuje, ak bol trestný čin spáchaný spoločným konaním dvoch alebo viacerých osôb.
Trestne zodpovedný je ten, kto v čase spáchania činu dovŕšil 14. rok veku.
Pedagogický zamestnanec, ktorému bude známy prípad šikanovania a neprijme v tomto smere žiadne opatrenie, vystavuje sa riziku trestného postihu.
Svojim konaním môže naplniť i skutkovú podstatu trestného činu – neprekazenia, neoznámenia trestného činu alebo ublíženia na zdraví a to tak, že inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví tým, že poruší oznamovaciu povinnosť vyplývajúcu z jeho zamestnania, povolania, postavenia, či funkcie.
Prevencia šikanovania
- Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách.
- V rámci účinnej prevencie šikanovania škola:
- bude vytvárať priaznivú klímu v škole,
- zabezpečí úzku spoluprácu medzi žiakmi, zamestnancami školy a rodičmi, jasne vymedzí možnosť oznamovať aj zárodky šikanovania (pri zachovaní dôvernosti oznámení),
- školským poriadkom jasne stanoví pravidlá správania vrátane sankcií za ich porušovanie, bude viesť písomnú dokumentáciu o riešení konkrétnych prípadov šikanovania,
- v súlade s pracovným poriadkom zaistí zvýšený dozor pedagogických zamestnancov cez prestávky, pred začiatkom vyučovania, po jeho skončení, v čase záujmovej a mimoškolskej činnosti v priestoroch kde by mohlo dôjsť k šikanovaniu (záchody, šatne...),
- pre pedagogických zamestnancov a rodičov bude organizovať semináre s odborníkmi zaoberajúcimi sa danou problematikou,
- bude informovať verejnosť o tom, čo robiť v prípade, keď sa dozvedia o šikanovaní (poskytnutie kontaktov na inštitúcie, ktoré sa šikanovaním zaoberajú),
- zabezpečí vzdelávanie triednych učiteľov, koordinátorov prevencie a výchovných poradcov v oblasti prevencie šikanovania,
- pri riešení problémov so šikanovaním bude úzko spolupracovať s odborníkmi príslušného centra výchovnej a psychologickej prevencie,
- stanoví oznamovaciu povinnosť pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom okamžite upozorniť na problémy šikanovania vedenie školy, ktoré bude bez meškania problém riešiť a každej obeti poskytne okamžitú pomoc.
Metódy riešenia šikanovania školou
- Zaistenie ochrany obetiam.
- Rozhovor so žiakmi, ktorí na šikanovanie upozornili, rozhovor s obeťou, s agresormi.
- Nájdenie vhodných svedkov (individuálne, prípadne konfrontačné rozhovory so svedkami) NIKDY NEKONFRONTOVAŤ OBETE A AGRESOROV!!! Zabránenie agresorom krivo vypovedať, izolovanie, neumožnenie dohody na spoločnej výpovedi.
- Kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov.
- Kontaktovanie centra výchovného a psychologického poradenstva alebo diagnostického centra.
- Poskytnutie podpory obeti.
- Nahlásenie závažnejšieho prípadu šikanovania polícii.
Opatrenia
Pre obete:
- Odporúčanie rodičom obetí vyhľadať individuálnu odbornú starostlivosť.
- Zorganizovanie skupinového intervenčného programu riaditeľkou školy v spolupráci s centrom výchovného a psychologického poradenstva.
Pre agresorov:
- Odporúčanie rodičom agresorov vyhľadať individuálnu odbornú starostlivosť.
- Udelenie výchovného opatrenia – napomenutie a pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľkou školy, zníženie známky zo správania.
- Preloženie žiaka do inej triedy (ak to podmienky školy dovoľujú).
- V mimoriadnych prípadoch:
- odporučenie rodičom umiestniť žiaka na dobrovoľný diagnostický pobyt do príslušného diagnostického centra alebo liečebno-výchovného sanatória,
- oznámenie príslušnému ÚPSV a R – odbor sociálno-právnej ochrany detí za účelom využitia nutných výchovných opatrení v prospech maloletých v zmysle zákona č. 195/1998 o sociálnej pomoci, v znení neskorších predpisov,
- oznámenie príslušnému útvaru policajného zboru SR, ak došlo k závažnejšiemu prípadu šikanovania, pri ktorom je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin.
Spolupráca školy s rodičmi žiakov
- Pri podozrení zo šikanovania škola predvolá zákonných zástupcov obete i agresorov na pohovor s riaditeľkou školy v prítomnosti výchovného poradcu alebo koordinátora prevencie, z ktorého sa vyhotoví písomný zápis.
- Upozorní rodičov, aby sledovali možné príznaky šikanovania a ponúkne im pomoc.
- Zabezpečí taktný prístup a zachovanie dôvernosti informácií zo strany pedagogických zamestnancov.
Spolupráca školy s inými inštitúciami
V rámci prevencie šikanovania škola úzko spolupracuje s:
- CPPPaP,
- riadi sa opatreniami a odporúčaniami Štátnej školskej inšpekcie a CPPPaP.
Pri podozrení, že šikanovanie naplnilo skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu je riaditeľka školy povinná bez zbytočného odkladu oznámiť túto skutočnosť:
- príslušnému útvaru policajného zboru,
- orgánu sociálno-právnej ochrany.
Dodatok č.1 k vnútornému poriadku školy bol vypracovaný v súlade s Metodickým usmernením MŠ SR č. 7/2006-R k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach z 28. marca 2006, ktoré nadobudlo účinnosť 1. septembra 2006.
DODATOK Č.2
Zmeny:
Školský rok 2010/2011:
1.) strana 3 - Rozpis vyučovacieho dňa – zmena v dĺžke trvania prestávky medzi 5. a 6. vyučovanou hodinou
2.) strana 5 - Do článku II. Povinnosti žiakov III. Správanie sa žiakov na vyučovaní sa za 6. bod vkladá nový bod, ktorý má číslo 7 a následne sa číslovanie ďalších bodov posúva.
DODATOK Č.3
Školský rok 2012/2013
- do článku II. Povinnosti žiaka sa vkladá odsek:
IX. Dochádzka žiakov do školy
Na vyučovanie dochádzajú žiaci pravidelne a načas.
- Ak sa žiak nemôže zúčastniť vyučovania, je jeho zákonný zástupca povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu neprítomnosti do 24 hodín
- osobne
- telefonicky na číslach: 041/433 41 67, 0918 594 013 alebo na tel. číslo triedneho učiteľa.
V prípade neoznámenia neprítomnosti žiaka považuje sa táto neprítomnosť za neospravedlnenú.
- Neprítomnosť žiaka v škole ospravedlňuje jeho zákonný zástupca triednemu učiteľovi písomne. Ak do troch dní od nástupu dieťaťa do školy nepredloží zákonný zástupca písomné odôvodnenie neprítomnosti dieťaťa v škole, považuje sa táto neprítomnosť za neospravedlnenú.
- Ak žiak neodôvodnene prichádza na vyučovanie neskoro, triedny učiteľ urobí zápis žiakovi do žiackej knižky a vykoná opatrenie na posilnenie disciplíny viď kapitola XII.
- Ak neprítomnosť žiaka trvá 2 po sebe nasledujúce dni a viac, nestačí ospravedlnenie od zákonného zástupcu, ale vyžaduje sa vždy príslušný úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenie žiakovej neprítomnosti.
- Všetky ospravedlnenky, vrátane lekárskych potvrdení, musia byť v žiackej knižke.
- Ak rodič potrebuje uvoľniť žiaka zo závažných dôvodov z vyučovania na :
- 1 vyučovaciu hodinu, uvoľní ho triedny učitel,
- 1 deň, ak rodič požiada o to písomne triedneho učiteľa najmenej dva dni vopred - maximálne tri dni za polrok,
- 2 a viac dní, rodič podá riaditeľovi školy písomnú žiadosť najmenej dva dni vopred – maximálne raz za polrok.
Dodatočné uvoľnenie žiaka a jeho ospravedlnenie je možné len vo výnimočných prípadoch.
- Ak žiak vymešká viac ako 100 vyučovacích hodín z jednotlivých predmetov za školský polrok, môže mu byť navrhnuté komisionálne preskúšanie.
- do článku VII. Výchovné opatrenia a odmeny sa vkladá:
Pokarhanie riaditeľom školy pre žiaka v školskom polroku
- za podvádzanie (falšovanie podpisov, prepisovanie známok v žiackej knižke)
- za zneužitie, falšovanie a svojpomocne vytvorené „ospravedlnenky“
S týmto opatrením súvisí v prípade opakovania zníženie známky zo správania.
Triedny učiteľ informuje preukázateľným písomným spôsobom zákonného zástupcu žiaka o udelení výchovného opatrenia.
ZNÍŽENÉ ZNÁMKY ZO SPRÁVANIA:
- Znížená známka zo správania druhého stupňa – uspokojivé
- za 10 - 25 neospravedlnených hodín,
- za krádež,
- za úmyselné ublíženie na zdraví,
- za šikanovanie, vydieranie a obchodovanie,
- za zvlášť hrubé alebo opakujúce sa neslušné správanie voči učiteľom a zamestnancom školy,
- za fajčenie, používanie alkoholických nápojov, omamných látok a drog v školských priestoroch a na školských akciách,
- za úmyselné poškodzovanie školského majetku a zariadenia.
- Znížená známka zo správania tretieho stupňa – menej uspokojivé
- za 26 - 50 neospravedlnených hodín,
- za opakované priestupky, ak výchovné opatrenie v bode 1 neboli účinné.
- Znížená známka zo správania štvrtého stupňa – neuspokojivé
- za viac ako 50 neospravedlnených hodín,
- za opakované priestupky a hrubé delikty, ak po klasifikácii správania zníženou známkou tretieho stupňa ( menej uspokojivé ) nedošlo k náprave.
Zmeny v školskom poriadku boli prerokované a schválené na pedagogickej rade dňa 31.8.2012. Mgr. Terézia Bulejová, riaditeľka školy
DODATOK Č.4
Vnútorný poriadok školského pozemku
1. K odchodu na školský pozemok čakajú žiaci vyučujúceho vo svojej triede /pokiaľ nemajú určené inak/ prezlečení do pracovného odevu. Pracovnú obuv si prezúvajú v prezuvárni, alebo priamo na pozemku.
2. Na pozemok odchádzajú žiaci v dvojiciach a usporiadane pod vedením vyučujúceho. Otváranie a zatváranie dverí do náraďovne robí zásadne príslušný vyučujúci alebo ním poverený žiak.
3. Vstup na pozemok je žiakom povolený iba v sprievode vyučujúceho.
4. Potrebné pracovné nástroje vydáva žiakom zásadne vyučujúci. Bez vedomia vyučujúceho nemajú žiaci prístup do náraďovne.
5. Pri prenášaní náradie nesú v jednej ruke a ostrím dopredu. Pri práci žiaci používajú iba tie pracovné nástroje, ktoré sú potrebné k pridelenej práci, zaobchádzajú s nimi šetrne, prípadné poškodenie ihneď hlásia vyučujúcemu.
6. Žiaci ostávajú pri práci na určenom mieste, nástroje si nevymieňajú, nehádžu po sebe výpestkami alebo hlinou a dbajú na pokyny vyučujúceho, aby nedošlo k úrazu alebo k poškodeniu náradia. Pridelené nástroje odovzdávajú žiaci vyučujúcemu k uskladneniu čisté. Po skončení práce prezrú žiaci hriadku a jej okolie, aby nezabudli na hriadke použité nástroje.
7. Úmyselné poškodenie pracovného nástroja musí príslušný žiak nahradiť novým, alebo zabezpečiť jeho opravu. Zo školského pozemku neodnášajú žiaci žiaden materiál a nástroje.
8. Všetky presuny na pozemku robia žiaci iba po vyhradených chodníkoch.
9. K osobnej hygiene používajú žiaci vlastný uterák a mydlo (hygienické vrecúško).
10. Žiaci odchádzajú z pozemku do školy opäť iba v sprievode vyučujúceho.
Vnútorný poriadok školských dielní
- Žiak vstupuje na pracovisko v sprievode učiteľa.
- Pri práci s náradím a materiálom je oblečený v pracovnom odeve.
- Na pracovisku udržiava čistotu a poriadok, dodržiava pravidlá bezpečnosti.
- Akékoľvek zistené poruchy a poškodenia náradia hlási vyučujúcemu.
- Prácu s lakmi a moridlami žiaci prevádzajú pri otvorenom okne, resp. dverách.
- Žiak šetrí náradie a materiál.
- Každé, i to najmenšie poranenie hlási vyučujúcemu.
- Po skončení práce uprace náradie, nepoužitý materiál a svoje pracovisko.
- Z pracoviska odchádza v sprievode vyučujúceho.
Vnútorný poriadok odbornej učebne
- Žiaci prichádzajú do učebne organizovane pod vedením učiteľa.
- V učebni žiaci sedia na miestach podľa pokynov vyučujúceho.
- Každý žiak je povinný šetrne zaobchádzať s výpočtovou didaktickou technikou a s ostatným zariadením učebne, dodržiavať pravidlá bezpečnosti, nemanipulovať so zariadením učebne.
- Inštalovať, ukladať programy a súbory môžu žiaci len po predchádzajúcom súhlase vyučujúceho.
- Žiak využíva pripojenie na internet len na svoje vzdelávanie a získavanie informácií súvisiacich s vyučovacím procesom.
- Každé úmyselné alebo z nedbanlivosti spôsobené poškodenie programov alebo výpočtovej techniky je žiak povinný nahradiť.
- Žiakom sa zakazuje manipulovať s počítačmi a didaktickou technikou bez povolenia vyučujúceho.
- Akékoľvek technické problémy je žiak povinný ihneď oznámiť vyučujúcemu.
- Žiak si berie do učebne pomôcky podľa pokynu vyučujúceho.
- Pred odchodom z učebne učiteľ dbá na to, aby si každý žiak vypol počítač, upratal svoje miesto, zasunul stoličku.
- Službukonajúci žiak zotrie tabuľu a pomôže učiteľovi s pomôckami.
- Učebňu žiaci opúšťajú organizovane pod vedením vyučujúceho.
- Učiteľ po každej vyučovacej hodine skontroluje poriadok a čistotu v učebni a taktiež, či sú vypnuté všetky počítače a ostatná didaktická technika.
- Po odchode z učebne vyučujúci učebňu uzatvorí.
Vnútorný poriadok pre učebňu na cvičenie
- Na hodinu telesnej výchovy čakajú žiaci vyučujúceho vo svojej triede, prípadne na vopred určenom mieste v budove školy.
- Do priestorov učebne odchádzajú žiaci disciplinovane pod vedením vyučujúceho.
- Vyučujúci počas vyučovacej hodiny z priestorov učebne, kde žiaci vykonávajú telovýchovnú činnosť, sa nesmie v žiadnom prípade vzdialiť a nechať žiakov bez dozoru.
- Vstup do učebne je zásadne povolený iba v sprievode vyučujúceho v predpísanom úbore. Zabudnutie úboru rieši učiteľ napomenutím, písomným upozornením rodičom do ŽK, písomným zápisom do triednej dokumentácie, pokarhaním triednym učiteľom, pokarhaním riaditeľa školy.
- Potrebné telocvičné náradie vydáva príslušný vyučujúci. Bez vedomia vyučujúceho nemajú žiaci prístup do kabinetu TEV.
- Pri telovýchovnom procese používajú žiaci iba tie telovýchovné náčinia, ktoré sú potrebné k danej činnosti, zaobchádzajú s nimi opatrne, prípadné poškodenie oznámia ihneď vyučujúcemu.
- Žiaci pri telovýchovnom procese majú určené svoje stanovište, ktoré nemôžu bez povolenia vyučujúceho opustiť. Nesmú vyliezať na iné náradie, s ktorými nesúvisí ich činnosť, aby neprišlo k úrazu.
- Žiaci sú oboznámení s pomocou a záchranou pri jednotlivých prvkoch a musia ich bezpodmienečne robiť.
- Úmyselné poškodenie telovýchovného náradia a náčinia musí zákonný zástupca žiaka nahradiť.
- Všetky presuny na cvičisku robia žiaci pod vedením vyučujúceho pri dodržiavaní bezpečnostných predpisov.
- Telovýchovné náčinie odovzdávajú určení žiaci vyučujúcemu.
- Oslobodení žiaci z hodiny TEV majú o tom potvrdenie od príslušného pediatra, rozhodnutie riaditeľa školy, na telovýchovnom procese sa tiež zúčastňujú.
- Žiak, ktorý z rôznych dôvodov na hodine TEV nemôže cvičiť, predloží vyučujúcemu písomné potvrdenie (zápis v ŽK) od príslušného lekára, prípadne rodiča.
- Po skončení vyučovacej hodiny žiaci podľa pokynov vyučujúceho upracú jednotlivé telocvičné náradia a pomôcky na svoje miesta.
- Žiaci odchádzajú z učebne opäť pod vedením príslušného vyučujúceho.
- Vyučujúci po skončení vyučovacej hodiny učebňu uzatvorí.
Vnútorný poriadok pre školskú výdajňu jedál
1. Do školskej výdajne prichádzajú žiaci po ukončení vyučovania, zo ŠK v sprievode vychovávateľky pokojne, disciplinovane a usporiadane.
2. Žiaci, ktorí prichádzajú do výdajne, si umyjú ruky. Čakajú v rade, nepredbiehajú sa a zachovávajú ticho. Rešpektujú dozorkonajúcich učiteľov.
3. Žiaci po vstupe do výdajne si zoberú tanier, príbor. Pomaly zaujmú voľné miesta za stolmi podľa určenia dozorkonajúceho učiteľa, sadnú si a po nabraní polievky obedujú. Použitý tanier odnesú pomaly k určenému okienku. Pre druhé jedlo idú po rozhodnutí dozorkonajúceho učiteľa. Žiak za stolom sa nerozpráva, na stoličke sa nehojdá, zje celý obed.
4. Po naobedovaní žiak ihneď vstane, zasunie stoličku a odnáša použitý tanier a príbor k určenému okienku.
5. Zo školskej jedálne odchádza východom a nezdržuje sa v jedálni.
6. Žiaci, ktorí nebudú dodržiavať vo výdajni tento školský poriadok, podľa rozhodnutia dozoru môžu byť z nej vykázaní a naobedovať sa budú môcť ako poslední. Ak včas nezaplatia stravné, budú zo stravovania vylúčení.
7. Pedagogický dozor vo výdajni vykonávajú učitelia. Dbajú na dodržiavanie tohto poriadku a bezpečnosti všetkými stravníkmi.
Školský klub detí
1. Žiak je do ŠKD prijatý na základe písomnej žiadosti rodiča, po vyplnení zápisného lístka a po uhradení stanoveného poplatku (7 € mesačne za jedného žiaka – VZN mesta Čadca č. 122/2011).
2. Činnosť ŠKD:
Odpočinková časť – 11.30 hod. – 11.50 hod.
Rekreačná činnosť – 11.50 hod. – 12.30 hod.
Záujmová činnosť – 11.50 hod. – 12.30 hod.
Obed – 12.30 hod. – 13.00 hod.
Pobyt vonku – 13.00 hod. – 13.50 hod.
Príprava na vyučovanie – 13.50 hod. – 14.30 hod.
Pobyt vonku – 14.30 hod. – 15.30 hod.
Záujmová činnosť – 15.30 hod.– 16.30 hod.
Odchod detí zo ŠKD – 16.30 hod.
3. Ak má žiak odísť z ŠKD v iný čas ako je uvedený na zápisnom lístku, musia to rodičia oznámiť vychovávateľke písomne na osobitnom lístočku, alebo poslať po žiaka osobu, ktorá má písomné poverenie od rodičov.
4. Prevádzka ŠK je zabezpečená, ak je záväzne prihlásených min. 15 žiakov.
DODATOK Č.5
Školský poriadok základnej školy- šk.r.2016/2017
Zmena článku VIII.
Školský klub detí
Ods.1:
Žiak je do ŠKD prijatý na základe písomnej žiadosti rodiča, po vyplnení zápisného lístka a po uhradení stanoveného poplatku (10 EUR mesačne za jedného žiaka – VZN mesta Čadca č. 8/2016 s účinnosťou od 1.apríla 2016).
Zmena v školskom poriadku bola prerokovaná a schválená na pedagogickej rade dňa 18.04.2016.
................................................
PaedDr. Renáta Rišianová
riaditeľka školy
DODATOK č.6
Školský poriadok základnej školy- šk.r.2016/2017
Zmena článku VII.
Výchovné opatrenia a odmeny – zmena
Ods.3:
Žiakovi, ktorý nebude rešpektovať školský poriadok, bude sa nevhodne správať, bude zapísaný záznam do klasifikačného záznamu. Tieto zápisy sa pred každou klasifikačnou poradou spočítajú a na základe toho mu bude udelené:
2 zápisy – napomenutie triednym učiteľom
3-5 zápisov – pokarhanie triednym učiteľom
6-8 zápisov – pokarhanie riaditeľom školy
9 a viac zápisov – znížená známka zo správania
Priestupky zahrňujúce prípravu na vyučovanie (zabúdanie domácich úloh, pomôcok, žiackej knižky,...) riešia vyučujúci zápisom do vlastných tabuliek, ktoré majú zostavené podľa predmetov pre každú triedu. Tieto ďalej posudzujú podľa vnútornej smernice o hodnotení a klasifikácii žiakov.
Zmena v školskom poriadku bola prerokovaná a schválená na pedagogickej rade dňa 31.01.2017.
................................................
PaedDr. Renáta Rišianová
riaditeľka školy
DODATOK č.7
- Zmena výšky príspevku za pobyt dieťaťa v Školskom klube detí:
Vo Všeobecne záväznom nariadení Mesta Čadca č. 122/2011 o výške mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov na činnosti školských klubov detí v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Čadca v znení Dodatkov č. 1 a č. 2 ( ďalej v texte ako „VZN č. 122/2011“) sa týmto Dodatkom č. 3 k VZN č. 122/2011 mení ustanovenie § 2, bod 1) VZN č. 122/2011, ktoré znie nasledovne:
Výška príspevku v ŠKD
Zákonný zástupca žiaka na čiastočnú úhradu nákladov spojených s činnosťou školského
klubu detí mesačne prispieva na jedno nezaopatrené dieťa: 15 EurTento Dodatok č. 3 k Všeobecne záväznému nariadeniu Mesta Čadca č. 122/2011 o výške
mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov na činnosti školských klubov detí v
zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Čadca v znení Dodatkov č. 1 a č. 2 bol vyhlásený
vyvesením na úradnej tabuli Mesta Čadca dňa 1.7.2021 a zverejnený na webovom sídle
mesta dňa 1.7.2021 a zvesený dňa 2.7.2021. Účinnosť nadobúda dňa 1. 9. 2021PaedDr. Renáta Rišianová, riaditeľka školy