Koncepčný zámer
Koncepčný zámer rozvoja školy na obdobie do roku 2016
Ciele:
1. V zmysle ŠVP a ŠKV – SPOZNÁVAME SVET pre predprimárne vzdelávanie pedagogický proces smerovať k dosiahnutiu optimálnej emocionálnej, sociálnej a kognitívnej úrovne ako základu pripravenosti na školské vzdelávanie a na život v spoločnosti.
2. Pedagogický prístup orientovať na pozitívnu výchovu, založenú na láske a dôvere k dieťaťu .
3. Uplatňovať humanistickú výchovu a vzdelávanie s právom na výchovu a vzdelávanie v súlade s Dohovorom o právach dieťaťa, právo na vlastnú individualitu a právo na celostný rozvoj osobnosti.
4. Klásť dôraz na rozvoj tvorivosti pred pamäťovým učením, začleňovať dieťa do skupiny a kolektívu.
5. V spolupráci s rodinou pôsobiť na uvedomovanie si potreby zdravého životného štýlu a ochrany životného prostredia.
6. V spolupráci so zriaďovateľom vytvárať vhodné priestorové, materiálne i personálne podmienky v materskej škole, v prospech dieťaťa predškolského veku.
Dlhodobé ciele vytýčené na splnenie cieľov koncepčného zámeru rozvoja školy.
- pracovať v zmysle Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie a podľa ŠKVP – Spoznávame svet
- plniť projekt enviromentálnej výchovy a aktualizáciou úloh na príslušné školské roky a ich integrácia s obsahovými a výkonovými štandardmi ŠV, ŠKVP
- zachovávať tradície školy, s aktívnym zapojením rodiny pri ich realizácii
-otvorením školy rodičom – zviditeľňovať prácu pedagógov, získavať rodičovskú verejnosť, poukazovať na dôležitosť predprimárneho vzdelávania, úzkou spoluprácou s rodinou dopĺňať jej výchovu a v úzkej väzbe na ňu pomáhať zaisťovať dieťaťu prostredie s dostatkom podnetov k jeho aktívnemu rozvoju a vzdelávaniu
- humanizáciou pedagogického procesu pozitívne pôsobiť na zdravý psychický vývin dieťaťa s rešpektovaním jeho potrieb, záujmov v súlade s jeho právami
- edukačným pôsobením na dieťa napomáhať vyváženému rozvíjaniu všetkých stránok školskej spôsobilosti, obsah výchovy a vzdelávania obohacovať o aktivity zamerané na nadobudnutie informačných koncepcií
-dopĺňať a modernizovať materiálne vybavenie MŠ, najmä nákupom U, zabezpečovaním dostatku materiálu na edukačný proces, finančné prostriedky získavať aj zapojením do projektov
- individuálnu pozornosť vo všetkých oblastiach edukácie venovať deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia, motivovať k pravidelnej dochádzke detí do MŠ
-aplikovať do edukačného procesu odporúčané podnety a pokyny MŠ SR v zmysle POP MŠSR na príslušný školský rok
Východiskové úlohy – na splnenie dlhodobých cieľov
1. Plánovací proces inovovať, plánovať tematicky zakomponovať úlohy projektu environmentálnej výchovy, snažiť sa o projektové integrované plánovanie, kde je nutná jednotnosť postupov učiteliek v triede, preferovať hru a metódy uplatňujúce princíp aktivity dieťaťa – problémové učenie, experimentovanie. V edukačnom procese využívať pracovné zošity pre deti schválené MŠ. V zmysle nového modelu projektovania obsahu vzdelávania v materskej škole sa zamerať na individuálne rozvíjanie osobného potenciálu detí.
2.Činnosť metodického združenia zamerať na uplatňovanie variabilných, inovačných prístupov, foriem a metód, tvorbu školského vzdelávacieho programu, rannej gramotnosti detí.
3. Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov zamerať na rozvoj právneho vedomia v oblasti novej legislatívy v oblasti školstva, zavádzať do praxe Štátny vzdelávací program a Školský vzdelávací program.
4.V pedagogickom procese posilniť sociálnu i jazykovú komunikáciu detí s uplatňovaním humánneho prístupu učiteľov k deťom, zabezpečovať deťom bezpečné, pokojné a motivujúce prostredie, aby dieťa prežívalo každý deň v materskej škole šťastne a radostne.
5. Zamerať pozornosť na využitie prvkov civilnej ochrany a výchovy k ochrane zdravia detí vo všetkých edukačných oblastiach.
6.Z dôvodu včasnej korekcie chýb a porúch rečí u detí využívať služby špeciálneho pedagóga – logopéda a v spolupráci s CPPP a P vytvoriť podmienky pre včasnú diagnostiku špecifických vývinových porúch učenia alebo správania detí.
7. Vytvoriť vhodné podmienky na adaptačný proces detí.
8. Postupovať podľa vypracovaného plánu spolupráce so ZŠ, z dôvodu bezproblémového prechodu detí do 1. ročníka ZŠ.
9. V pedagogickom prístupe mať na zreteli a rešpektovať Práva a memorandum dieťaťa, predchádzať všetkým formám diskriminácie, rasizmu a ostatným prejavom intolerancie.
10. V rámci zachovávania tradícii školy spolupracovať s rodičmi, aktivizovať ich do spoločenských podujatí, dať im možnosť spolupodieľať sa na edukácii, realizovať ich podnety na skvalitnenie práce v materskej škole. dať možnosť rodičom vstupovať do výchovno-vzdelávacieho procesu návštevami v triedach na otvorených hodinách i bežnými návštevníkmi v popoludňajších hodinách.
11. Organizovať krúžkovú činnosť 5-6 ročných detí s cieľom rozvíjať integrovane všetky vzdelávacie oblasti rozvoja osobnosti dieťaťa, zamerať sa na individuálny prístup k dieťaťu.
V oblasti perceptuálno – motorickej
- V oblasti telesnej výchovy zaujať adekvátne postoje k pohybu a športovým aktivitám, zvládnuť na elementárnej úrovni špeciálne pohybové zručnosti a schopnosti. Otužovať sa prostredníctvom vody, snehu, vetra a slnka.
- Zvládnuť postupne všetky sebaobslužné činnosti, činnosti zabezpečujúce životosprávu a jednoduché pracovné postupy pri vytváraní rôznych výtvorov.
- Pracovať s detskými edukačnými programami.
- Rozvíjať vizuomotoriku, grafomotoriku, nacvičovať hravo základné grafické tvary.
V oblasti kognitívnej:
- Zaujať postoj k bydlisku, domovu, orientovať sa v blízkosti domova, materskej školy, poznať zásady ochrany vlastného zdravia, možnosti jeho poškodenia, poznať dodržiavanie pravidiel cestnej premávky
- zapájať sa do osláv sviatkov a spoločenských udalostí.
- Nadobúdať povedomie o veľkosti a rozmanitosti sveta.
- Poznať a rozlíšiť zložky živej a neživej prírody, zaujať pozitívne postoje k zvieracej ríši, rozlišovať prírodné javy.
- Získavať základy základných matematických operácií, váženia, merania, orientovať sa v časových vzťahoch.
V oblasti sociálno – emocionálnej:
- V pedagogickom procese prioritne využívať postupy tvorivej dramatiky a zážitkového učenia.
- Učiť sa riešiť konflikty, akceptovať názorovú odlišnosť, nadobúdať základy empatívneho správania, rozlišovať pozitívne a negatívne emócie svoje a druhých osôb.
- Viesť deti k osvojeniu si základov kultivovaného slovenského jazyka pred vstupom do základnej školy.